Na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, jež byla velice zdařilá i v krizových podmínkách, proběhla světová premiéra neméně zdařilého českého filmu Krajina ve stínu, na jehož konci se s tvůrci konala velmi zajímavá debata.
Ve spojení s výše uvedeným filmem , bych se chtěl vrátit k polemice ohledně kritiky odborných postojů doc. Pullmanna (tohoto času děkana Filosofické fakulty Univerzity Karlovy), který odborně z historického hlediska hodnotí a zkoumá období v naší republice v letech 1948-1989. Kritickým pohledem se zaobírá souvislostmi napříč tehdejší společností. To by právě ve výsledku mělo přinést adekvátnější analýzu tehdejší situace ve spojení s politickým systémem u nás v tomto období tzv. socialismu.
Měl jsem z deníku Forum24 vždy rozporuplný pocit a Free Czech Media jsem jaksi podezříval z určité nekorektnosti. Avšak články o revizionistických historicích v časopise přináležejícího k tomuto deníku, a to v týdeníku Revue Forum v čísle 34 z 10. srpna 2020 (casopis.revueforum.cz/08-2020), mě přiměly k reakci.
Musím se tudíž ptát - „Jsou příspěvky tematizující vyjádření doc. Pullmanna účelovou DEZINTERPRETACÍ? Nebo de rádoby nepochopení odborných postojů (nejlepší by bylo nahradit zájmeno určitým podstatným jménem – např. Nepochopení postoje…), doc. Pullmanna, které vyjadřuje? Či jen autoři uvedených článků nejsou schopni logicky nahlédnout, co Pullman tvrdí?“ Asi je to trochu chyba i samotného Pullmanna, který se nevyjadřuje úplně jasně.
Hliněný dům a Jarda Dušek
Jaroslav Dušek v rámci experimentálního projektu staví v Jindřichovicích pod Smrkem hliněný dům dle metody SUPERADOBE pod vedením architektky Iliony Outram Khalili, která má s těmito stavbami 17ti-letou zkušenost. Jedná se o nízkorozpočtový, v zásadě hliněný, dům (respektive převládají přírodní materiály z okolí stavby). Záměrem projektu je vyzkoušet a aplikovat v Čechách možnost cenově dostupného bydlení ...
Domeček jako z pohádky - tak by se dal popsat dům, který nechal pro Marii Šulcovou postavit její syn. Nevelký domek je totiž postaven z nepálených cihel a jako izolace jsou použity obyčejné balíky slámy. S nápadem postavit dům ze slámy přišla Skupina ekologické architektury v čele s architektem Petrem Suskem. Je to natolik vydařená stavba, že získala Grand Prix Obce architektů 2003 za nejlepší bytovou stavbu. Tentokrát jsme se podívali i dovnitř. Všude plno světla Dům je patrový, celou přední stranu má prosklenou, což majitelce díky přirozenému dennímu světlu velmi vyhovuje. "Téměř celý den sem svítí slunce; to je velmi příjemné. V létě máme otevřené dveře na terasu a žijeme napůl uvnitř a napůl venku," říká Marie Šulcová.
Ze začátku by bylo asi potřeba vymanit se z přídomků ekologický a alternativní, jelikož je toto označení pro ideu a záměr našeho projetu celkem nedostatečné. Ne že bychom se ve své tezi touto aktivitou nezabývali, ale tyto dvě ideje jsou, i když můžeme říci hlavní a podstatnou, ale jen částí většího souborného celku. Teď trochu teorie. Jaká je třeba charakteristika ekologie podle encyklopedie Wikipedie: Ekologie se užívá v několika významech. V původním významu je ekologie biologická věda, která se zabývá vztahem organismů a jejich prostředí a vztahem organismů navzájem. Jako první tak nazval a definoval tento vědní obor Ernst Haeckel v roce 1866. Dále se ekologie užívá v širokém smyslu jako ochrana životního prostředí nebo dokonce místo "přírodní prostředí" (např. "ekologicky šetrný výrobek" znamená výrobek šetrný k životnímu prostředí).
v oblasti EKOLOGICKÉHO, NÍZKOENERGETICKÉHO, PŘÍRODNÍHO a ZDRAVÉHO bydlení a používání OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ nejen ENERGIE.