Zdroj: http://www.slamenajurta.cz/index.php?a=aktualne/vysla-kniha-atlas-plastu  •  Vydáno: 3.11.2020 19:59  •  Autor: Mladek

Vyšla kniha Atlas plastů a je ke stažení zdarma

Atlas plastu Využití i produkce plastů stoupá závratnou rychlostí: více než polovina všech plastů na světě byla vyrobena až po roce 2005. Více než třetina plastů se používá jako obal. Plasty mají výraznější negativní dopady na ženy než na muže. Světové emise skleníkových plynů pouze z produkce polyesterových vláken jsou 706 milionů tun CO2e za rok, tedy asi pětkrát více než emise celé ČR. Počtěte si v novém Atlasu plastů, který vydala Nadace Heinricha Bölla a Hnutí Duha. Zdarma ke stažení, popř. si lze napsat o tištěný výtisk. (Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica 26.10.2020)

"Plastů se dotýkáme častěji než svých blízkých. Najdeme je ve vzduchu, ve vodě, v půdě, ale i už i v nápojích a potravinách. Plasty jsou motorem globalizace a ztělesněním neregulovaného pozdního kapitalismu – systému, jenž v zájmu zisku přenáší náklady na lidi a životní prostředí. Teprve nyní začínáme plně chápat rozměry globální závislosti na tomto materiálu.

Využití i produkce plastů stoupá závratnou rychlostí: více než polovina všech plastů byla vyrobena po roce 2005. Trh ovládá několik klíčových nadnárodních korporací, které dohromady investují více než 200 miliard amerických dolarů do rozšiřování kapacit na další petrochemickou výrobu. Proto nutně potřebujeme rychle a drasticky snížit produkci a spotřebu plastů, regulovat je na místní, národní i celosvětové úrovni a zkrotit znečištění plasty přímo u zdroje.

Atlas plastů navazuje na dřívější úspěšné publikace Atlas masaAtlas uhlí a Atlas energie. Publikace vytvořená ve spolupráci iniciativy Break Free From Plastic a Heinrich-Böll-Stiftung v 19 kapitolách doprovázených 49 podrobnými infografikami popisuje proces výroby, spotřeby a odpadního řetězce plastů."

Uvádí vydavatel Heinrich-Böll-Stiftung Prague (cz.boell.org).

 

---

 

Kniha Atlas plastů ke stažení zdrarma v PDF https://cz.boell.org/sites/default/files/2020-09/Atlas-plastu-2020-webovy.pdf 

Další publikace i ke stažení https://cz.boell.org/cs/publikace