Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.dekastello.net/www/slamenajurta/plugins/templates/petr/template.php on line 23
Slaměná Jurta - Slaměné jurty

Slaměná jurta

O všem, co vytváří přirozené podmínky existence organismů

Kategorie: Jurty

Slaměné jurty

Slaměná jurtaZde je varianta slámou zateplené klasické jurty, která je určena k celoročnímu bydlení. Jedná se běžnou konstrukci jurty doplněnou o vysutou podlahu na rámu, na které je jurta vystavěna a vně ze stran a zespod zateplena slaměnými balíky a uvnitř ovčí vlnou.
Vnitřní výbava může být s kuchyňkou, koupelnou, wc atd. Záleží jen na požadavcích zájemce na komfortu bydlení.

Zde je varianta slámou zateplené klasické jurty určené k celoročnímu bydlení. Jedná se běžnou konstrukci jurty doplněnou o vysutou podlahu na rámu, na němž je jurta vystavěna. Vně ze stran a zespod zateplena slaměnými balíky a uvnitř ovčí vlnou.
Vnitřní výbava může být s kuchyňkou, koupelnou, wc atd. Záleží jen na požadavcích zájemce na komfortu bydlení.

 

Popis:

 • Jedná se klasickou jurtu postavenou na vysuté podlaze cca 40 cm nad zemí. Na ní stojí konstrukce jurty a pod ní jsou jako izolace balíky slámy. Okolo jurty je podél obvodu postavena stěna z balíků slámy, přes jejíž okraje přesahuje plachta střechy. A pod tímto vším je kačírek jako drenáž, aby to vše nestálo na mokré zemi.
 • Základ jurty můžeme vidět v galerii viz. Klasická jurta. Tato jurta je v průměru 6m.
 • Stavějí se jurty i větší a to do průměru 12m, kde od 8m se stavějí navíc dvě podpěry koruny a od 10m většinou tři až čtyři podpěrné sloupky.
 • Je možno jurtu projektovat s hlavním vchodem, v několika variantách provedení a kvalitě, dveře plné či s vytráží dvou či jednokřídlé, různé materiály, kde zárubně se dělají většinou z dubu nebo buku.
 • Okna se dělají buď pevná, výklopná nebo otevírací francouzská. Většinou se používají úsporná dvojskla či i trojskla.
 • Dá se použít i měkčené PVC a to buď do rámu či jen přímo na paravany všité do svislé plachty jurty. Což v nízkoenergetickém standartu této jurty nedoporučujeme, vzhledem k tepelným ztrátám, které nejsou horentní a tak záleží na pojetí zákazníka.
 • Okna a dveře se dělají většinou do šíře 1,5m a to záleží na průměru jurty.
 • Korunu lze opatřit průhlednou kopulí kde se doporučuje nejméně dvouvrstvá a lze použít až čtyřvrstvé. Provedení jsou pevné a vyklápěcí.
 • Plachta jurty může být v několika provedeních, a to například čistě bavlněná (což se na náš typ jurt nedoporučuje) a pak je to bavlna v kombinaci s polyesterem. Lze vybrat v několika gramážích a kvalitě povrchové impregnace.
 • Vrchní venkovní plachta střechy je v nejvyšší kvalitě nepromokavé úpravy. Na vnitřní část plachty lze použít nízkou gramáž bez úprav či jen lehký odolný materiál, který kryje jen izolaci, která se nachází po vrchní venkovní hlavní plachtou.
 • Izolace střechy je v základní variantě z ovčí vlny o šíři 5-15cm. Po věší tloušťky vlny či slaměnou izolaci je nutno dělat dvojité laťování střechy, což je náročnější na konstrukci jurty a i tato varianta bude v budoucnu nabízena.
 • Boční stěny jsou na paravanech potaženy zvenčí lehkou plachtovinou, za kterou je izolace ze slaněných balíků. Tento materiál se dovíjí do koncepce jurty, jelikož v jedné variantě je slaměná stěna z venku přírodně otevřená a variantou další je přetažení plachtoviny i přes slaměnou stěnu, což zvyšuje odolnost slaměné stěny a vede ke zlepšení tepelných vlastností slaměné stěny.
 • Celá tato jurta je postavena na zvýšené podlaze, a to na výšku slaměného balíku, které jsou zasunuty pod podlahou.
 • Celá podlaha je pak stavěna na trámovém rámu a uchycená na ocelových zemních vrutech či žulových sloupcích nebo na vodoodolně upravených dřevěných sloupcích.
 • A celá tato stavba pro izolaci od vzlínající a zatékající vlhkosti je postavena na 10-20 centimetrové drenáži z kačírku či štěrku. A podél celého okraje navazuje na drenáž cca 30 cm široký a 30-40 cm hluboký drenážní okop naplněn též kačírkem či štěrkem. K této drenáži pak podle dle potřeby náleží drenážní trativody. Vše záleží na terénu, kde jurta je postavena.

 

Nástin ceny záklaní a vylepšené varianty jurty odvíjející se od základního rozměru 6m:

Cena JURTY 6m
144.750 Kč
240.700 Kč
 
varianta A
varianta B
paravany (bočnice) a třešní latě - materiál
10500
13050
koruna
6000
8700
zárubně  dvěří
3000
4350
zárubně  oken
2250
3625
dveře
4500
14500
okna
3000
11600
kopule
6000
14500
plachta
37500
50750
vlna
13500
23200
slaměné  balíky 200ks
4500
8700
provazy a ostatní materiál
3750
4350
barvy a oleje
5250
9425
drenáž 
3000
4350
podlaha
27000
40600
rám podlahy
7500
11600
stojny podlahy
7500
17400

 Cena větší jurty se dopočítá snadno a to: za každý další 1m průměru jurty se připočítá cca 15-20% z celkové základní ceny na jurtu 6m.

 

 • Ceny variant se liší především dle použitého materiálu a kvality. Vždy bude záležet na výběru zájemce a cena by se měla pohybovat někde v tomto rozmezí.
 • Varianta A je základní varianta a například pro základ jurty je použit většinou smrk, povrchová úprava mořidlem, sláma v běžně lisované gramáži atd.
 • Varianta B je variantou vcelku maximální, kde je použit modřín, povrchová úprava olejem, může být částečně tvrzena podlaha, sláma v lepší lisované kvalitě, dveře, okna, plachta v velmi vysoké kvalitě atd.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


 •  SunLight CMS  •  administrace